Білокрилка капустяна (Aleyrodes proletella L.) в Україні трапляється повсюдно. Є шкідником на різномітних рослинах-господарях, таких як люцерна або конюшина. Але улюбленцем білокрилки є хрестоцвіті (Brassica) (переважно брюссельську капусту, цвітну капусту, броколі та капусту кучеряву, ріпак озимий) та суниці. Імаго довжиною 1,5 мм і мають розмах крила близько 3 мм. Ці комахи мають білі крила (через порошкоподібний восковий шар) з чотирма сірими плямами. Їх голова та груди темні. Очі цих комах червоні. Коли з’являються імаго, видно жовтий колір тіла, а крила прозорі, але незабаром тіло і крила покриваються білим воском. У цього виду є самці та самки. Самці дещо менші за розмірами. Личинка I віку овальна, плоска, рухлива. Забезпечена трьома парами ніг, вусиками, парою очних плям і волосками по краю тіла. Личинки II-III віку нерухомі, мають рудиментарні вусики і ноги.
Пупарій (IV вік личинки) світло-жовтий, непрозорий, склоподібний, без горбків, покритий порошкоподібним восковим нальотом. Довжина – 1,2 мм, ширина – 0,9 мм.
Масовий літ зазвичай спостерігається з третьої декади травня до кінця червня. Розтягнутий літ продовжується до середини вересня. Влітку виявляються колонії з комахами різній стадії розвитку. При цьому яйця, молоді личинки і пупарії розташовуються на різних листках однієї і тої ж рослини. Імаго живуть на нижньому боці листка, віддаючи перевагу вологим, затіненим ділянкам.
Самка може відкласти до 150 яєць. За сезон дає 4-5 поколінь. Період розвитку білокрилки в стадії яєць залежить від умов навколишнього середовища - в затінених місцях при температурі +21 ... + 28 градусів і при високій вологості вже через 10-11 днів з яйця з'являється личинка білокрилки.
Шкодочинність. Шкодять імаго і личинки – висмоктують клітинний сік. Життєдіяльність комахи викликає пожовтіння листя. На виділеннях комах поселяються сажкові гриби, які зменшують асиміляційну здатність листя. Білокрилки є переносниками вірусних захворювань. Хвороби можуть призвести до затримки росту, неправильної форми і згортання листя. Особливо це спостерігається у молодих рослин.
Заходи захисту:
- Біологічні. Застосування біологічних засобів, що регулюють чисельність білокрилки капустяної на основі ентомопатогенного гриба Verticillium lecanii. Випуск хижих і паразитичних ентомофагів: енкарзії (Encarsia formosa) і трихапоруса (Encarsia partenopea). Енкарзію можна використовувати профілактично, зазвичай однієї особини на 1 м² виявляється досить;
- Агротехнічні. Знищення бур'янів родини Капустяні – природної кормової бази для білокрилки капустяної;
- Хімічна обробка препаратами - Актара, Актелік, Ампліго, Кораген, Енжіо.