Фомоз моркви
Біологія збудника. Збудником хвороби є гриб Phoma rostrupii Sacc. Пікніди кулясті, пікноспори дрібні, одноклітинні, світло-червоні, еліпсоподібні. На уражених рештках утворюються перитеції, в яких формуються сумки із сукоспорами. Сумкоспори веретеноподібні, сірувато-білі, з трьома поперечними перегородками.
Хвороба поширюється на стеблах, черешках, суцвіттях. Уражена тканина трухлява, суха та покрита чорними пікнідами. На поверхні коренеплоду утворюються сірі, вдавлені плями з часом набувають чорного забарвлення. В осінній період ознаки хвороба проявляються на голівці коренеплоду, або на хвостовій частині. Під час зберігання плями розростаються й поглиблюються. В подальшому уражені тканини руйнуються. В них утворюються порожнини вистелені білим нальотом.
Джерело інфекції: уражені маточні коренеплоди, насіння та рештки.
Засоби захисту: Під час укладання урожаю на зберігання потрібно ретельно перебрати та видалити хворі плоди. Очищення ділянки від післяжнивних решток, боротьба з бур’янами, дотримання сівозмін. Після опадів рекомендується використовувати препарат Топсін-М.