1. Несправжня борошниста роса огірка!
  2. Антракноз огірків
  3. Звичайна огіркова мозаїка
  4. Біла гниль
  5. Бактеріоз

 

Несправжня борошниста роса огірка!
Гриб – латинська назва (Peronospora cubensis). Інша назва – пероноспороз. Хвороба проявляється у період масового цвітіння та плодоутворення. Уражуються ростові точки, молоде листя. Листя блідне, скручується, з’являються хлоротичні світло-жовті плями, з часом вони буріють. Листки з часом покриваються сіро-фіолетовим нальотом. Часто може спостерігатися деформація листка. Плоди формуються дуже повільно, врожай різко знижується. Хвороба за сприятливих умов знищує рослину за 3-5 днів повністю. Розвивається у відкритому та закритому ґрунті. 

Рисунок 1 Пероноспороз

Умови розповсюдження: Для сприятливого розвитку хвороби необхідна висока вологість повітря 80-90%, наявність крапельної вологи на рослинах  та помірна температура — 18-23 оС  вдень і прохолодна 13-15 оС вночі. У період вегетації поширюється зооспорангіями. Зимує у вигляді ооспор на рослинних рештках. 
Заходи захисту: Знищення рослинних решток, знищення бур’янів на яких може розвиватися бур’ян. З восени проводити оранку. Дотримуватися ширини посадки. Полив проводять під корінь, запобігаючі потрапляння крапель води на листя. Для боротьби використовують такі препарати як Авіксил, Акробат МЦ, Альєтт, Апрон, Ефаль, Превікур, Хлорокис міді. Після обробки рекомендується  використовувати Фолькроп Комбі та Фолькроп Амин для кращого розвитку рослини та виходу зі стресового стану. 

 

Антракноз огірків
Антракноз огірка – дуже небезпечна хвороба. Викликає цю хворобу гриби роду (Colletotrichum lagenarium). На огірках проявляється у вигляді бурих, жовтуватих плям. У вологих умовах на жилках розвивається рожевий наліт від скупчення спор гриба. На плодах, стеблах, черешках утворюються розоваті плями у вигляді виразок. До кінця осені вони стають майже чорними від склероціальних утворень. Рослина гине. На плодах  антракноз проявляється у вигляді дрібних швидкозростаючих подушечками рожевого кольору, які в свою чергу зливаються в одну суцільну виразку. Міцелій гриби проникає всередину зеленця досить глибоко: на 3-5 мм. Гриб уражує огірки у відкритому та закритому ґрунті. Антракноз поширюється при високій вологості повітря. Оптимальна температура для проростання спор +22…+28°C. Ця хвороба здатна скоротити урожайність до 50%. 
Заходи захисту: Для недопущення розвитку Антракнозу слід  утилізувати рослинні рештки після збору урожаю. Гриб може зимувати на рослинних рештках. Дотримуватися сівозміни. Бажано висаджувати огірки на попередньому місці не раніше чим через три роки. Підбирати стійкі гібриди. Ми раді будемо вам з цим допомогти. Протруєння насіння перед посадкою. Дезінфікувати ґрунт в теплицях. У теплицях дотримуватися оптимального режиму вологості та температури. Препарати для успішної боротьби з патогеном антракнозом огірка застосовують бордоською рідиною, Абіга-Пік, Оксихлорид міді і Полірам.

Рисунок 2 Ураження листя та плодів

 

Звичайна огіркова мозаїка
Огіркова мозаїка є однією з найбільш поширених захворювань огірка. Втрати від цієї хвороби можуть сягати від 25% до 60% в залежності від ступеня захворюваності. Збудником хвороби є вірус мозаїки огірка Cucumber mosaic virus. Огіркова мозаїка уражує зазвичай молоді рослини. Симптоми проявляються в більшості випадків через 20-30 днів після висадки на постійне місце росту. Через різке підвищення температури на рослинні утворюються «бородавки». Заражені рослини відстають у рості, на листках утворюються жовтуваті або білі плями зірчастої форми(переважно між жилками). Через деякий час вгони зливаються. Листя розвивається зморщеним, укороченим. Зменшується кількість жіночих квітконосів, плоди стають світлішими, а на плодах з’являються темно-зелені бородавки. Стебло рослини при подальшому розвитку хвороба тріскається, уздовж своєї довжини. У разі сильного ураження рослини не квітнуть і не плодоносять.

Рисунок 3 Ураження листя

Джерело інфекції: Багаторічні кореневищні бур’яни стають джерелом інфекції. Необхідно знищувати бур’яни, вони є резерваторами вірусної інфекції. Вірус переноситься різними видами попелиць, а також передається від рослини до рослини разом із клітинним соком через робочий інструмент у процесі догляду. Тому дезінфікувати інвентар, який використовується, потрібно обов’язково. Дотримуватися сівозміни. 
Огіркова мозаїка не піддається впливу хімічних препаратів. Ураженні рослини необхідно знищувати. Серед профілактичних заходів це боротьба з попелицями. Дотримуватися чергування культур та підбирати гібриди стійкі до огіркової мозаїки. 

Рисунок 4 Ураження листя та плодів

 

Біла гниль огірка (Sclerotinia sclerotium). Є однією з найбільш шкодочинних хвороб. Уражує огірок на всіх фазах розвитку. Уражується коренева система, стебла, плоди та листки. Тканини рослини спочатку жовтіють, а потім буріють та покриваються ватоподібним білим нальотом. Потім формуються чорні склероції. Розвитку хвороби сприяє відносна вологість повітря, підвищена температура, загущеність посівів та надлишковий полив. 

Збудник зберігається у ґрунті у вигляді склероції та на уражених рослинних рештках. Тому для ефективного захисту рослин необхідно знищувати рослинні залишки, та проводити глибоку оранку. Рослини обробляти фунгіцидами та біофунгіцидами. 


Для профілактики використовують препарати Квадріс, Ридоміл Голд. 
 

Бактеріоз Pseudomonas syringae pv. Lachrymans (Smith et Bryan) Young et al. Хвороба поширюється у відкритому та закритому грунті. Проявляться на всіх надземних органах протягом вегетації. На листках проявляється у вигляді кутастих темно-зелених плямах або коричневих плям. У вологу погоду плями мають маслянистий вигляд. Пізніше плями темніють та засихають. Уражені тканини опадають, листки стають дірявими. На стеблах утворюються коричневі довгасті плями, листки обпадають, ріст рослин припиняється. На уражених плодах утворюються неглибокі темно-зелені виразки. При високій вологості особливо  в теплицях бактеріоз викликає розм’якшення та загнивання плодів.

Джерело інфекції є насіння, рослинні рештки. Протягом вегетації бактерії поширюються шкідниками, водою, вітром. Оптимальна температура для розвитку бактерій становить +25..+27°C. При цій температурі інкубаційний період становить 4-6 днів. 
    Заходи захисту: Знищення заражених рослин та рослинних решток. Дотримання сівозміни, використання здорового матеріалу. Використання хімічних препаратів на основи хлорокис міді: Купроксат, Чемпіон.