Технологія вирощування огірка у відкритому грунті.

Біологічні особливості. Огірок – це однорічна, однодомна, роздільностатева, теплолюбна, світлолюбна, трав’яниста культура. В Україні огірок вирощують у відкритому  та закритому ґрунті.  Вирощують безрозсадним і розсадним способами. У огірка на стеблі є вусики, за допомогою яких він може чіплятися за будь-яку опору. На головному стеблі в пазухах листків утворюються пагони першого порядку, від них відходять пагони другого і наступних порядків.

У сучасних гібридів часто замість бічних пагонів утворюються короткі букетні гілочки з пучком зав’язі. Корінь потужний, сильно розгалужений; основна маса коріння розташовується в шарі ґрунту 20-50 см. Листя велике, зелене або темно-зелене. Форма листків п’ятикутна з округленням. Листки, як і стебло, опушені твердими волосками. Квітки яку всіх гарбузових, роздільностатеві, хоча рослина є однодомною. Це значить що рослина має одночасно чоловічі, і жіночі квітки. У партенокарпічних гібридів чоловічі квітки відсутні, а зав’язь формується з жіночих квіток без запилення. Чоловічі квітки зібрані в суцвіття по 5-7 штук у пазусі листка. Жіночі квітки - одиночні або пучками по 2-4 штуки. Огірок починає цвісти через 35-40 днів після сходів, пізні сорти - через 40-50 днів. До збирання зеленцю можна приступати через 8-12 днів після цвітіння. Плід - неправильна ягода. У поперечнику плід варіює від круглої до трикутної форми. Колір зеленців, залежно від гібрида, може змінюватися - від світло-зеленого до темно-зеленого. Залежно від призначення, огірок збирають на різних стадіях розвитку. Для засолювання й маринування використовують дрібні плоди - пікулі 3-5 см, і середні - корнішони до 12 см. Для споживання у свіжому вигляді придатні більш великі плоди, розмір яких становить 10-14 см. Технологія вирощування огірка багато в чому залежить від специфічних якостей гібрида й безпосередніх умов вирощування. Важко уявити єдине зведення правил, узагальнене для різних гібридів. Рекомендується підбирати технологію під конкретний гібрид і певні кліматичні умови та технічні можливості господарства.

 

Вимоги до температури.

Огірок - теплолюба культура. Насіння проростає при температурі 12—13°С, але оптимальна температура проростання 25-30°С. Найбільш сприятлива температура для росту і розвитку до плодоносіння становить 24-28°С у сонячний день, 18-22°С - у похмурий; уночі температуру бажано підтримувати на рівні не нижче 12°С. При плодоношенні оптимальна температура трохи вище: 24-30°С вдень і вище 16°С вночі. Тривала висока денна температура понад 30°С несприятливо впливає на розвиток плодів. При підтримуванні нічної температури вище 18°С досягається найкращий ріст і розвиток культури та прискорюється настання періоду плодоношення. Денна температура нижче 10°С, у залежності від тривалості, веде до ушкодження генеративних органів (опадання зав’язі, скривлення плодів).

Відношення до вологи.

Огірок вимогливий до вологості ґрунту і відносної вологості повітря. Оптимальна відносна вологість повітря повинна становити 80-90%. Вологість ґрунту у період наростання листового апарата необхідно підтримувати на рівні 70-80% НВ, а в період цвітіння - 55-60% НВ (за таких умов успішніше проходить процес запліднення).

При нестачі вологи, високий температури, або тривалих низьких температурах можуть накопичуватися речовини які викликають гіркоту в плодах – кукурбітацини. Згубним для культури є перезволоження ґрунту, що призводить до загибелі кореневої системи. Рослини огірка чутливі навіть до короткочасного затоплення. При використанні крапельного поливу кращим часом для поливу є ранні години, або день. Якщо ж використовувати дощування то краще його проводити ввечері або рано вранці. Тому що краплі води через ефект лінзи які попадають на листки вдень можуть спричинити опіки під дією сонячного проміння. Також через дощування можливий розвиток хвороб.

Воду для поливу найкраще використовувати за температури від 18 до 25оС. Навесні до настання тепла культуру поливають 2-3 рази на тиждень. Поливна норма залежить від таких факторів:

  • від фази зростання рослини,
  • погодних умов,
  • гранулометричного складу ґрунту,
  • наявності мульчі,
  • характеристик гібрида.

До цвітіння краще поливати 2,5-4л/м2. По мірі росту вегетативної маси норму поливу збільшують. Під час цвітіння та плодоношення норма поливу збільшують до 6-8 л/м2. При нестачі в ці періоди відбувається погане запилення та порушення розвитку плоду. На легкому піщаному грунті норму варто збільшувати, а на важкій – контролювати норму щоб не допустити перезволоження. Оскільки це може призвести до запарювання коренів та призведе до розвитку гнилей. В більшості випадків треба орієнтуватися на погоду, стан вологості ґрунту, та на зовнішній вигляд рослин. Якщо починається в’янення рослин то варто збільшити полив або кількість води.

 

Відношення огірка до ґрунту та елементів живлення.

Найкращими для огірка є легкі за механічним складом, родючі, з високим змістом гумусу ґрунти. Огірок дуже вимогливий до реакції ґрунтового розчину та не переносить засолення. Оптимальним вважається рН на рівні нейтрального тобто 6,4-7. При більш низьких показниках у рослин з’являються ознаки нестачі магнію, кальцію. Мідь, цинк, бор та інші за pH 7,5-8,5 не засвоюються тому що утворюються нерозчинні гідрооксиди. Винос елементів живлення в огірка порівняно невеликий. Найбільш рекомендований спосіб внесення добрива - за допомогою системи крапельного зрошування (фертигація). Але якщо нема фертигації то використовуємо підживлення по листу. При підживленні по листу не забуваємо що його необхідно проводити рано вранці або вечері. При підживленні по листу рекомендується застосовувати адьюванти. Це речовини які підвищують ефективність використання робочого розчину за рахунок покращення властивостей змочування, розтікання, утримання, проникнення та зволоження. Рекомендовано у спекотну погоду проводити між 2-5 ранку.

Важливою особливістю огірка є те, що він дуже швидко формує надземну масу і тому швидко поглинає поживні речовини. При цьому у ґрунті необхідна постійна їхня наявність, особливо якщо враховувати, що основна частина кореневої системи розташована в орному шарі. Внесення добрив допомогою за допомогою фертигації дозволяють рівномірно розподілити необхідну кількість добрив враховуючи фази розвитку рослини.

 

Процес вирощування розсади.

Для вирощування супер ранньої продукції можна використовувати  касети із гніздами розміром 10 х 10 см, або 8 х 8 см, контейнери, торфоперегнійні горщики ємністю не менше 0,5 л. На сьогоднішній час усе більше фермерів використовують вже готові субстрати. Адже готовий субстрат має ряд переваг:

  • По перше це оптимальний рН ґрунту
  • Відсутність насіння бур’янів
  • Наявність макро та мікроелементів для розвитку насіння
  • Відсутність збудників хвороб
  • Однорідність ґрунтової маси

Тому наша компанія рекомендує для вирощування розсади використовувати такі торфосуміші - РОЗСАДА, Домофлор (mix 4), ОВОЧІ, Домофлор (mix 4). Ці субстрати ви можете придбати у нашому магазині.

Насіння огірка висівають на глибину 1-1,5 см по 1 шт. у кожний горщик. Оптимальна температура повітря й ґрунту в період проростання насіння 25-30°С. Після появи сходів температуру повітря протягом 4-5 діб знижують удень до 15-18°С, уночі до - 12-14°С. Цей прийом запобігає витягуванню розсади. Під час вирощування розсади проводять підживлення рослин препаратом Майстер®-Агро для розсади овочів та квітів. Він стимулює активне проростання насіння, підвищує стійкість до хвороб. Далі розсада готова до висаджування у фазі 3-4 справжніх листків.

Вирощування у відкритому грунті.

Добрими попередниками є цибуля, морква, томати, капуста. Не рекомендується вирощувати після гарбузових культур адже мають спільні хвороби та шкідники.

Підготовка ґрунту передбачає  внесення фосфорно калійних добрив з осені або органіки та перекопати(переорати).

У фазі 3-4 листочків відбувається посадка розсади. Якщо вирощувати за безрозсадною технологією то насіння необхідно протруювати та змочувати стимулятором росту. В якості стимулятора можна використовувати Гумат або окремо придбати стимулятори росту в нашому магазині. 

Можна висаджувати пророщеним насінням. Для цього необхідно загорнути насіння в мокре полотно або марлю, переносять на тарілку або іншу місткість накривають та прибирають у тепле місце (+ 22 + 26оС). При таких умовах насіння проклюнеться через 24-28 годин.

Насіння висівають в ґрунт температура якого +12 .. + 14оС. Висівають на глибину на важких ґрунтах  2-3 см, а на легких ґрунтах 3-4 см. Схема посіву огірків  (90 + 50) х10-30 см, але може бути інша схема посіву насіння або висадка розсади.

Протягом вегетації необхідно час від часу проводити розпушування ґрунту - щоб не утворювалася ґрунтова кірка. Адже ґрунтова кірка перешкоджає доступу повітря до проростаючого насіння. Для зменшення випаровування вологи та гербіцидного навантаження використовують мульчування. Від заморозків використовують тимчасові переносні укриття. Необхідно проводити проріджування для кращого освітлення рослин та виключити взаємне пригнічення. Захист від хвороб та шкідників проводять згідно рекомендованої системи.

Оптимальний рівень перед поливної вологості на стадії вегетативного розвитку - 80%, на стадії плодоутворення -90% НВ у ґрунтовому горизонті глибиною до 40 см. Полив огірків бажано проводити кожен день невеликими дозами. Такого режиму поливу можна досягти, використовуючи крапельне зрошування. До початку цвітіння рослини поливають 2,5-4 л/м2, теплою водою (24-26°С). Періодичність поливу огірка у закритому ґрунті залежить від умов освітлення, тобто чим більше сонячної енергії надходить на рослину, тем інтенсивнішими є транспірація і фотосинтез, і тем більше води потрібно рослині, і частота поливів відповідно збільшується. По мірі росту вегетативної маси, аж до початку плодоношення, норму поливу поступово збільшують. Під час цвітіння і плодоношення норму поливу збільшують, доводячи під час плодоношення до 6-8 л/м2. Рослини огірка рекомендується поливати не чистою водою, оскільки поживні елементи (особливо азот) швидко вимиваються в нижні горизонти, і рослини відчувають дефіцит, а водою з розчиненими в ній мінеральними добривами з мікроелементами в хелатній формі. На крапельному зрошуванні огірок поливають і підгодовують регулярно протягом усього періоду вегетації з урахуванням фази розвитку культури і умов навколишнього середовища

Живлення рослин.

Врожайність огірка з м2 варіюється в залежності від типу гібриду, відкритого чи закритого ґрунту, типу живлення, типу ґрунту. В середньому цей діапазон  у теплицях складає 25-50кг на м2. У відкритому грунті від 9-25кг на м2. Живлення рослин в першу чергу починається з визначення сорту чи гібриду та виносу поживних елементів та планової врожайності. Винос поживних елементів на 1 кг продукції з га складає: N – З, Р205 - 1,2 та К20 -3,2 мг. На крапельному зрошуванні огірок поливають і підгодовують регулярно протягом усього періоду вегетації з урахуванням фази розвитку культури і умов навколишнього середовища. Підживлення проводять через кожні 7-10 днів. Для фертигації або підживлення по кореню чи по листку з переліку продукції компанії використовують такі добрива:

У фазі 3-4 листочків для укорінення уже висадженої розсади разом з поливом додають РАДІКС Тім Форте+, та Поліамікс Антістрес Урожай (11-5-40). За допомогою Радікс Тім Форте ми активізуємо кореневий ріст. Поліамікс Антістрес Урожай є стартовим добривом з необхідними для розвитку макро- та мікроелементами для початкового росту. Допомагає рослині укорінитися, зміцнити стебло. Добре розчиняється у воді тому чудово підходить для фертигації.

Від 4-6 листочків використовуємо СОЛУМ Н20, так Поліамікс Антістрес Урожай (11-5-40) або (Поліамікс База (18-18-18). Завдяки тому що Солум Н20 має високий вміст фульво та гумінових кислот що сприяють максимально ефективній роботі кореня, навіть в несприятливих умовах. Препарат збільшує ємність катіонного обміну та посилює поглинаючу здатність кореню, стресостійкість та доступність елементів живлення в ґрунтах з низькими показниками родючості. Застосовується на різних типах грунтів. Завдяки Поліамікс База ми зміцнюємо лозу рослини та підвищуємо стресостійкість.

Від 10-12 листочків  до бутонізації використовуємо  Поліамікс Антістрес Урожай (11-5-40), АВАТАР-2, органік. Також можемо у воді розводити пташиний послід або коров’як у співвідношенні 1:20 (0,5-1 л на 1 кущ).

Від цвітіння до технічної стиглості використовують такі добрива, АВАТАР-2, органік, ФОЛЬКРОП Сет+. На етапі цвітіння та плодоношення Поліамікс База використовувати то це значно підвищує врожайність та якість продукції.

Авангард Р Бор та Майстер®-Агро для огірків, кабачків та патисонів, 100г (вносимо під  час цвітіння). Це покращує зав’язь. Для кожного сорту норму дози добрив необхідно індивідуально розраховувати. Розраховують на площу кількість добрив. Потім загальну кількість розділяють на кількість підживлень.

Рекомендовані добрива ви можете придбати за доступними цінами в інтернет магазині Грін Бутік за доступними цінами.

 

Формування рослин на шпалері та збір врожаю.

Шпалера це – конструкція до якої підв’язуються рослини. Вони бувають різні за формою та матеріалу. Треба розуміти щоб правильно підв’язати огірки під час росту необхідно враховувати сортові особливості та спосіб вирощування.

Чи обов’язково підв’язувати огірки? Огірки під час росту утворюють довгі батоги, які лягають на землю та переплітаються між собою. Це ускладнює догляд та збір врожаю. При вирощуванні на шпалері ми отримуємо такі переваги:

  • Шпалера дозволяє економити місце на грядці;
  • Огірки почнуть чіплятися вусами за опору, не заважаючи один одному;
  • Рослинам буде доступне більш повноцінне освітлення;
  • Зручно проводити підживлення та обробка;
  • Покращується вентиляція;
  • Формується більша кількість зав’язей;
  • Зручніше збирати врожай;
  • Простіше пасинкувати.

Підв’язка стебел здійснюється за допомогою гнучких, м’яких ниток, щоб уникнути пошкодження лози. Один кінець мотузки фіксується на підставці, інший – на верхівці рослини. Є кілька видів підв’язування огірка до шпалери.

Вертикальна підв’язку починають після того як стебло підросте приблизно на 30 см. Зазвичай на втечі утворюється 4-5 листочків. Кущик підв’язується під нижнім листом. До шпалері джгут найкраще прив’язати за допомогою змінного вузла, так як він дозволяє регулювати довжину шпагату в міру зростання батоги. Вертикальну підв'язку огірків виконують до шнура. Один кінець шнура встромляють в землю поруч з рослиною, використовуючи кілочок, якір або скобу. А інший кінець піднімають до горизонтальної шині до рейки. Ліану огірка завивають навколо шнура і закручують з'явилися вуса. Верхні шини можуть бути дерев'яною рейкою, дротом або міцним шпагатом і натягують над рядами огіркової розсади.

Внизу можна підв'язувати шнур прямо до стебла вільним вузлом між другим і третім листом. Другий кінець шнура також закріплюється на шині вгорі рейки. В цьому випадку шнур не натягується до кінця, а залишається в провис. Якщо натягнути підв'язку, можна висмикнути або перетиснути стебло. Вгорі шпагат перекидають через шину і зав'язують на ньому ж, що ковзає вузлом або петлею. Такий вузол дозволяє легко регулювати натяг і довжину підв'язки.

Цей спосіб підв'язувати огірки зручніше і легше в роботі. А вертикально організовані стебла добре освітлюються, рослина легко обслуговувати, шнур не заважає при роботі. У міру зростання стебло і нові вуса закручують навколо шнура, а його натяг постійно регулюють.

https://xsmart.com.ua/wp-content/uploads/4-vertikalnaja-podvjazka.jpg

Для горизонтальної підв'язки використовують шпалеру (сітку), закріплюючи її між двома стовпчиками по краях грядки, укопаними навпроти один одного.

Для цього натягуються горизонтальні шнури або дроту драбинкою, на відстані від ґрунту від 30 см і вище з таким же інтервалом. Або використовують шпалеру (сітку), закріплюючи її між двома стовпчиками по краях грядки, укопаними навпроти один одного.

Стебло огірка і його вуса обвивають на горизонтальні нитки, і кущ формується уздовж них. Надалі перекидають вуса на наступну сходинку, і так далі. При появі бічних пагонів їх легко підв'язувати на сусідню горизонталь.

Недоліком є ​​невелика висота підв'язаних кущів, що часто призводить до зачеплення вусами один за одного і утворенням того ж клубка колючим зелені. А часті стійкі з боків грядки заважають обслуговувати рослини і збирати плоди.

Прищипування. На початку росту коренева система огірка поверхнева а тому проводиться прищипування що  дозволяє використовувати макро- та мікроелементи для того щоб розвинути кореневу систему. Дана процедура дає нам те що рослина буде краще забезпечена живленням та водою. Сам процес полягає у видаленні непотрібних бічних пагонів, та зав’язей. Прищипувати пагони бажано гострим предметом для того щоб надмірно не травмувати рослину, але в крайньому випадку це можна робити рукою.

  • На лозі видаляються 5 листків, розташованих в її нижній частині;
  • Огірки що сформувалися поруч з першими 3 листками, також  видаляються – це дозволить прискорити зростання основної лози так як перші плоди відбирають у рослин багато сил.
  • Після 7 гілки всі бічні відростки залишаються на місці, але прищипують на 2 листка.
  • На бічному пагоні не повинно залишатися більше 4-х листків.
  • 2 рази  в тиждень стебло обвивають навколо нитки або рейки.
  • Верхівки прищипувати не потрібно, достатньо буде акуратно обернути їх навколо нитки без пошкоджень.

Збір урожаю огірків починається через 30-45 днів після появи сходів. Плоди прибирають в перший час через два-три дні, а в період масового плодоношення — через один-два дні. Під час збору огірків обов’язково прибирають потворні, які переросли і хворі плоди, так як вони затримують ріст нової зав’язі і послаблюють рослини. Не можна допускати пожовтіння або побіління огірків, в такому разі вони втрачають смак, і шкірка у них стає грубою. При вирощування без шпалер щоб не пошкодити “батоги”, їх рекомендується не піднімати і не перевертати. Відокремлюють плід від рослини нігтем великого пальця, натискаючи на плодоніжку. Збирати огірки краще вранці або пізно ввечері.